Dassault Falcon 900EX
Dassault Falcon 900EX 20.21m uzunluğunda, İlk pistbaşını Falcon 900EX, Kasım 1996'da görmüştür. 100 kadar satılmıştır. 900EX'in maksimum hızı 890km / s'dir. Menzil ise 8.330 km'dir.

Uçağın sahibine herşey dahil günlük maliyeti yani masrafı 2.920 usd dir. (yılda 400 saat günde ortalama 1.5 saat uçtuğu taktirde) Falcon jet ailesi herzaman Türkler tarafından çok rağbet görmüştür.
Yolcu kabini operatörün ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir kullanıştadır. Normalde 12 yolcu için tasarlanmıştır. Yolcu kabini üç VIP salon şeklinde tefriş edilmiştir.
Ön alanda masalar ve dört adet yatar koltuk bulunmaktadır. Merkezi yemek alanı altı kişiliktir ve bir yemek masası, iki adet çift kişilik koltuk, katlanabilir bir kanepe ve bir dolap ile kabin şekillendirilmiştir. Arka alan yatağa dönüştürülebilir üç kişilik kanepe ve iki koltukla yatak odası olarak kullanılabilir. Kabin konforu dikkate alınarak yeni ve güçlü bir Kabin Basınç Kontrolörü (TBM) uçakta çalışılmıştır ve bu önemlidir.

Gövde imalinde hasara dayanıklı bir tasarım için uğraş verilmiştir. Uçak, kalkıştan uçuşun iniş aşamasına kadar çift otomatik pilot ile idare edilir. Otomatik gaz, otomatik uçuş kontrol sistemi ve otomatik iniş sistemi elektromekanik olarak birbirine bağlıdır. Uçak sistem motor freni üreterek (kaymadan) pist üzerinde kontrollü tutunabilir ve durabilir. Hidrolik aktüatörler ve patinaj önleme fonksiyonlu iki bağımsız devreli güvenli fren sistemine sahiptir. Bilgisayar yavaşlamayı, otomatik hava freni aktivasyonunu ile kontrol eder

Yakıt deposunun kapasitesi artırılmıştır. Ayrıca 900EX de arkaya yeni bir tank eklenmiştir. Eski modeline göre % 8'lik daha yakıt tasarrufludur. Yakıt bilgisayarı (FQMC) mevcuttur.
Uçağa her biri 22.24KN itme gücü sağlayan iki Honeywell TFE731-60 turbofan motor bindirilmiştir.

Falcon 900EX 1995 de Luton'dan Las Vegas'a 8,705 km'lik kesintisiz uçuşla uzun menzilli kapasitesini uçak ispat etmiş ve FAA onayını almıştır.
Karbon fiber malzeme ve daha hafif ve yüksek mukavemetli kompozit malzemeye üretimde öncelik verilmiştir. Uçağın yatay kuyruk yüzeyi reçine çubukları ve karbon fiber panelleri titanyum kutu konstrüksiyondan mamüldür.

İki pilotlu uçuş güvertesi, beş adet 20 cm x 17,75 cm renkli elektronik uçuş bilgi sistemi (EFIS) ekranı ve Flight Dynamics HGS-2850 baş üstü ekranı ile donatılmıştır. Honeywell Primus 2000 aviyonik paketi, üç IC-800 aviyonik bilgisayar ve FMZ-2000 tipi iki veya isteğe bağlı olarak üç uçuş yönetim sistemi monte edilmiştir.
Uçağın navigasyon sistemleri Honeywell elektronik yere yakınlık uyarı sistemi, çift veya isteğe bağlı üçlü Laseref III referans sistemleri, tek veya çift 12 kanallı küresel konumlandırma sistemi ve Primus renkli hava durumu radarı, uydu bağlantılı iletişim paketi ile desteklenir.

Kiralık Falkon jet
Motorlar, her biri 22.24kN itme gücü sağlayan Honeywell TFE731-60 turbofan motorlardır. İki motor gövdenin arkasına bölmeli olarak monte edilir ve üçüncüsü iki üst montaj parçasıyla dar arka gövdenin üzerine monte edilir.
Uçakta 5.787 litre kanat tankı ve 2.976 litre gövde tankı bulunuyor. Yakıt dağıtım sistemi ve göstergeleri Intertechnique tarafından sağlanır.
Messier-Dowty hidrolik olarak çalışan üç tekerlekli bisiklet tipi iniş sistemi, içeriye doğru geri çeken ana dişli ve ileriye doğru geri çeken burun tekerleğini şeklinde bir mekaniktir. İniş ekipmanı oleo-pnömatik amortisörler, Messier Bugatti karbon frenler ve kaymaz bir sistemle donatılmıştır diye üst satırlarda yazmıştık.
Burun tekerleği, + 60 ° ila -60 ° arasında yönlendirilebilir, bu da 23.55m'lik burun ünitesi etrafında bir toprak dönüş yarıçapı sağlar. Manuel çekme için burun tekerleği 360 ° döndürülebilir.