HAVACILIK


SLOT DÜZENLEME


Slot düzenleme. Hava trafiği, uçulan havalimanının hava sahası, pist, terminal, park pozisyonu gibi tüm kapasiteler değerlendirilip ona göre saatlik trafik miktarı belirlemek demektir. Gelen ve giden uçak sayısı saatin dilimlerine eşit olarak dağıtılıyor. Örneğin havalimanının bir saatlik kapasitesi 15 iniş. Uçakların inişleri saatin ilk 5 dakikasına değil 60 dakikaya yayılır. Böylece yığılmaların önüne geçilir. 

Türkiye'de halen hava trafiği açısından İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve Kayseri Erciyes havalimanılarında yaz-kış slot uygulanıyor. İstanbul ve Ankara'nın slot nedeni trafiğin yoğunluğu. Kayseri'de ise sadece 3 uçaklık park yeri olduğu için örneğin aynı anda dört uçak gönderilmiyor. Antalya, İzmir Adnan Menderes, Dalaman ve Bodrum/Milas'ta ise slot yaz döneminde geçerli.

SLOT UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Türkiye'de uçuş sezonu ikiye ayrılıyor. Yaz sezonu mart ayının son pazarı başlıyor ve ekim ayının son cumartesi gününe kadar sürüyor. Kış sezonu da ekim ayının son pazarı başlayıp martın son cumartesi gününe kadar devam ediyor. Havayolları, yaz ve kış sezonu öncesinde tarifelerini oluşturup STDK'ya bildiriyor. Bu yıl kış sezonu için koordinasyon toplantısı 12-16 Eylül arasında gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı tüm havayollarının tarifeleri ortaya konulup uçuşların kapasite doğrultusunda çakışması engellenecek.

ÖNCELİK KİMİN

Slot tahsisinde öncelik tüm dünyada olduğu gibi kazanılmış haklara yani geçen yıl aynı dönemde aynı uçuşu yapan şirketlere. Artan slotları öncelik sırasına göre tarifeli, tarifesiz sürekli (düzenli charter), havalimanına ilk kez sefer düzenleyenler, frekans artıranlar ve diğer uçuşlara veriliyor. Slot hakkı alan havayolu daha sonra uçuş müsaadesi yani permi alıyor. Bundan sonra havayolu uçuş planı çekerek seferini gerçekleştiriyor.

Yeni uygulamayla havayollarının slotlara kesinlikle uymaları gerekiyor. Aksi halde havayolu şirketlerine yerli veya yabancı fark gözetmeksizin cezai uygulamalar devreye girecek. Alınan slot zamanlarında 20 dakika sapma süresi bulunacak. Toplam 8 saati geçen uçuşlarda bu süre 30 dakika. Sürelerin takibi Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) bünyesindeki Slot Koordinasyon Komitesi tarafından gerçekleştirilecek. Uymayanlara gecikilen süre ve uçağın tonajı kat sayı alınarak ceza kesilecek.

Ayrıca havalimanlarında yerel slot komiteleri oluşturulacak. Hava seyrüsefer birimi, havayolları, yer hizmetleri ile terminal işletmecilerinin oluşturduğu bu komite STDK'ya bağlı olarak çalışacak. Komite, trafik akışlarını STDK'ya bildirilecek.

ÖZEL UÇUŞLAR HARİÇ

Slot havayollarının yaptığı düzenli veya düzensiz uçuşlar için geçerli. Ambulans, yardım, işadamlarının uçuşları ile devlet, VIP uçakları için slot uygulaması yapılmıyor. Ayrıca acil inişler, bakım için gelen ile yedek parça bekleyen uçaklara malzeme getiren trafiklere de slot uygulanmıyor.

Uzmanlar, sektörün desteğini alan kuralların tam olarak uygulanması durumunda özellikle iç hatlarda yaşanan sorunların önemli kısmının giderilebileceğine dikkat çekiyor. Hava trafiğini de rahatlatacak uygulama ile verimlilik de yükselecek. Böylece havalimanları maksimum kapasite ile kullanılabilecek.

İSTANBUL GECİKİYOR

Avrupa Havayolları Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre nisan-haziran döneminde İstanbul Atatürk Havalimanı yüzde 24.7'lik oranla Avrupa'da en çok gecikmenin yaşandığı üçüncü havalimanı oldu. Bölgenin önde gelen 25 büyük havalimanı arasında yapılan araştırmada en çok gecikme Roma'da meydana gelirken ikinciliği Atina aldı. 

Atatürk Havalimanı'nda gecikmelerin en önemli nedeni uçakların bir önceki seferden geç gelmesi oldu. Bunu havalimanı-hava trafik kontrolü, yükleme-boşaltma ve yer hizmetleri, bakım ile meteorolojiden kaynaklan nedenler izledi. İstatistikler temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte Atatürk Havalimanı'ndaki gecikme oranlarının daha da artabileceğine dikkat çekiyor. Tüm Avrupa'da gecikmelerin azaltılması için slot uygulamalarının daha sıkı kontrolünü isteyen Avrupa Havayolları Birliği, bu dönem içinde en az gecikmenin Düsseldorf, Kopenhag ve Oslo'da gerçekleştiğini açıkladı.

slot nedir, slot nedir havacılık, uçak  slot nedir,  nedir slot nedir, slot nedir alan, havacılıkta slot nedir alana inme izni slot nedir, slot türkçe anlamı